Suwalskie Wieści


Suwałki, 5 maja 2005 r.

"I po co myśmy tam jechali?" MALARZE POLSCY W MONACHIUMW Muzeum Okręgowym w Suwałkach oglądać można od dzisiaj ponad 200 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy XIX i XX wieku. Otwarta wystawa "I po co myśmy tam jechali?" złożona z prac monachijczyków - artystów, którzy studiowali, tworzyli i mieszkali w Monachium.

W salach wystawowych suwalskiego muzeum prezentowane są prace 90 znanych artystów, min. Juliusza Kossaka, Włodzimierza Tetmajera, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Jana Matejki, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego.

Atmosfera Monachium, siła i wytrwałość jego środowiska artystycznego, odczuwana na każdym kroku przez Polaków życzliwość i zainteresowanie dla sztuki wyzwalały w nich głębokie podkłady aktywności twórczej. W innym czasie i w innym miejscu być może nie byłoby to im dane. Na wystawie starano się zaprezentować twórców, którzy przebywali w stolicy Bawarii. Eksponowane prace rzadko są pokazywane, wydobyto je z zasobów muzealnych, zasobów prywatnych.

Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia br., a organizowana jest w ramach Roku Polsko-Niemieckiego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.Bogdan Pieklik
fot. Bogdan Pieklik

Powrót - inne wieści