Suwalskie Wieści


Suwałki, 30 kwietnia 2005 r.

Wodne przejscie graniczne na kanale augustowskim OTWARTEZ udziałem kajakarzy z ATK Augustów, władz samorządowych woj. podlaskiego i władz Białorusi w Rudawce na Kanale Augustowskim (śluza Kurzyniec) otwarto pierwsze na ścianie wschodniej wodne przejście graniczne.

Ogromna szansa przed wodniakami by płynąć na Białoruś po drodze spotkać się z polakami mieszkającymi po tamtej stronie granicy (Wólka, Kalety, Sopoćkinie, Dąbrówka, Hołynka, Kadysz, a nawet Grodna). Spływy płyną głównie przez Białoruś na Litwę do Druskiennik.

Kanał w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyremontowany i przejście graniczne będzie otwarte dla wszystkich kajakarzy - wodniaków w określonych godzinach. Teraz można przejście przekraczać w kajaku po wcześniejszym zgłoszeniu do Straży Granicznej w Płaskiej.

Zabytkowa śluza jest w opłakanym stanie technicznym i jest nieczynna (przenoska), jednak codziennie prowadzone będą przy niej odprawy graniczne.

Remont kanału na Białorusi zakończymy już za rok - powiedział Andrzejowi Łukowskiemu z Radia 5 Aleksander Łosmiński - znany białoruski dziennikarz zaangażowany w renowację kanału.Bogdan Pieklik
fot. Bogdan Pieklik

Powrót - inne wieści