Suwalskie Wieści


Suwałki, 4 kwietnia 2005 r.

Izabela Jaruga - Nowacka w SuwałkachNa zaproszenie prezydenta Józefa Gajewskiego Suwałki odwiedziła wicepremier, minister spraw społecznych Izabela Jaruga - Nowacka. Wizytowała: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1, szpital wojewódzki i Dom Pomocy Społecznej "Kalina". Była pod wrażeniem wysiłku zatrudnionych tam ludzi.

- Tam gdzie żyje się biedniej, tam ludzie są bardziej wrażliwi na biedę i krzywdę innego człowieka. I tak jest w Suwałkach- powiedziała na zakończenie swojej wizyty wicepremier Jaruga- Nowacka.

Kilku spraw wicepremier obiecała dopilnować osobiście. Jedną z takich spraw jest przyszłość suwalskiego Rejonowego Urzędu Poczty, którego część ma trafić do białostockiego Centrum Usług Pocztowych, a część do olsztyńskiego CUP. W białostockim mają znaleźć się urzędy pocztowe z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego a także z ełckiego, oleckiego i gołdapskiego. Taki podział może oznaczać zwolnienia z pracy pracowników suwalskiego RUP. Wicepremier poprosiła o dostarczenie dokumentacji tej sprawy i obiecała jej rozpoznanie.

Podobnie wicepremier Jaruga- Nowacka obiecała wsparcie tworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Suwałkach oraz poparcie wniosku Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki do Ministra Kultury.

Wicepremier wyraziła ubolewanie z powodu tego, że rząd nie wywiązał się z obietnicy wsparcia takich miast jak Suwałki, które utraciły status miast wojewódzkich.

- Zachęcam też Was do głośniejszego upominania się o sprawiedliwszy podział pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Powinien być inny przelicznik dotacji niż ludnościowy. Jeżeli nic się nie zmieni to dystans cywilizacyjny pomiędzy zachodnia Polską a tak zwaną Ścianą Wschodnia będzie stale się powiększał- powiedziała wicepremier Jaruga- Nowacka.

Wicepremier spotkała się też z suwalskimi samorządowcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami oświaty i kultury.
mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach
fot. Bogdan Pieklik


Powrót - inne wieści