Suwalskie Wieści


Suwałki, 16 kwietnia 2005 r.

Targi w SuwałkachPo czterech latach przerwy Suwałki wróciły na mapę miast targowych. 15 kwietnia 2005 roku w Suwałkach rozpoczęły się dwudniowe I Suwalskie Targi Drzewne i Meblowe. Organizatorem targów jest Urząd Miejski w Suwałkach wspólnie z partnerem z litewskiego Alytusa oraz ze Związkiem Pracodawców Suwalskiego Stowarzyszenia Pracodawców.

Celem targów jest promocja wiodącej branży Euroregionu Niemen jaką jest branża drzewna i meblowa ( tylko w Suwałkach i okolicy jest około 40 firm tej branży) oraz promocja miast partnerskich litewskiego Alytusa i Suwałk. Targi pomyślane są jako impreza cykliczna, przy czym kolejne edycje będą organizowane już przez przedsiębiorców i być może nie ograniczą się tylko do branży drzewnej i meblarskiej. I Suwalskie Targi Drzewne i Meblowe zorganizował samorząd jako zachętę dla kół gospodarczych miasta i regionu do podejmowania bardziej aktywnych przedsięwzięć służących rozwojowi zarówno przedsiębiorstw, jak i regionu.

W suwalskiej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji swoją ofertę prezentuje siedemnaście suwalskich firm branży meblarskiej, producenci stolarki budowlanej i akcesoriów meblowych oraz przedstawiciele tej branży z litewskiego Alytusa W targach uczestniczą między innymi spółki Malow i Litpol - czołowi producenci mebli metalowych w Polsce. Od kilku lat obie firmy zajmują stałe miejsce na liście 100 największych polskich eksporterów wyrobów do krajów europejskich. Poza granice naszego kraju trafia ponad połowa ich produkcji. Swoją ofertę prezentuje również Fabryka Mebli FORTE. Firma eksportuje wyroby do ponad 30 krajów świata. Na targach są też meble z PP-U-H "Meblet", które otrzymało wiele nagród na międzynarodowych targach m.in. w Kownie, Białymstoku i Suwałkach.

Targom towarzyszy seminarium dotyczące branży drzewnej i meblowej, na którym omówione zostaną m.in. możliwości pozyskania przez sektor MŚP środków krajowych i unijnych oraz problemy dostosowania branży drzewnej i meblowej do warunków panujących na rynkach Unii Europejskiej.

Organizacja targów kosztować będzie 35 525 euro z czego 28 243 euro pochodzić będzie z Programu Współpracy Przygranicznej PHARE w regionie Morza Bałtyckiego, 4263 euro dołoży Suwalskie Stowarzyszennie Pracodawców a 3019 euro budżet miejski.
Patronat nad targami objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, Radio 5, "Gazeta Współczesna".mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach
fot. Bogdan Pieklik

Powrót - inne wieści