Suwalskie Wieści


Suwałki, 11 maja 2005 r.

Przed podwyżką ceny wody i ściekówPrzedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach wystąpiło do Rady Miejskiej w Suwałkach z wnioskiem o zatwierdzenie nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. PWiK wnioskuje o podwyżkę ceny za 1 metr sześcienny wody ze 1,55 złotych na 1,85 złotych plus VAT oraz podwyżkę opłaty za odprowadzenie 1 metra sześciennego ścieków z 2,35 złotych na 2,38 złotych plus VAT.

Dotychczasowe opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków w Suwałkach obowiązują od trzech lat i należą do najniższych w regionie. Łączna opłata za wodę i ścieki w Suwałkach jest niższa o 95 groszy od opłat obowiązujących w Augustowie, o 1,59 groszy od opłat w Ełku czy 1,44 złotych od opłat łomżyńskich.
PWiK propozycję podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków uzasadnia rosnącymi kosztami, między innymi kosztami programu poprawy jakości wody (ISPA - projekt w 50% dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej; PWiK przekazało zaliczkę 6mln złotych na realizację programu ISPA). Realizacja tego programu była konieczna bowiem woda w Suwałkach nie spełniała podstawowych norm. Po zakończeniu programu ISPA suwalska woda będzie spełniała unijne normy.

Przeciętnie mieszkaniec Suwałk zużywa miesięcznie około 3 metrów sześciennych wody i tyle odprowadza ścieków co po ewentualnym zatwierdzeniu nowych opłat za wodę i odprowadzanie ścieków oznacza, że miesięcznie przeciętny suwalczanin wydałby o 99 groszy więcej niż dotąd.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wnioskuje o wprowadzenie nowych opłat od 1. lipca 2005 roku. Ta propozycja będzie dyskutowana 25. maja - na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Suwałkach.mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach
fot. Bogdan Pieklik

Powrót - inne wieści