Suwalskie Wieści


Suwałki, 25 maja 2005 r.

Pomnikowy komitetNa pierwszym spotkaniu zebrał się Komitet Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Suwałkach. Przewodniczący komitetu Józef Gajewski, Prezydent Miasta Suwałk przedstawił kilka propozycji lokalizacji, kształtu pomnika oraz rodzaju budulca, z którego może być wykonany pomnik. Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaproponowała trzy lokalizacje: Park Konstytucji 3 Maja, ulicę Jana Pawła II w pobliżu kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla oraz ulicę Utrata bądź Kościuszki w pobliżu Placu św. Krzyża.

- Opowiadam się za ulicą Jana Pawła II bo jest tam miejsce i na pomnik, i na plac na którym będą mogli się zbierać suwalczanie chcący oddać hołd Janowi Pawłowi II. Na pewno musi to być pełen postument a Ojciec Święty w postawie stojącej - powiedział ks. Lech Łuba, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

Podobną opinię co do lokalizacji wyraził też prof. Andrzej Strumiłło. Zaproponował materiał z jakiego powinien być wykonany pomnik.
- Może to być granit bo to surowiec typowo suwalski, a w drugiej kolejności brąz. Na pewno nie może to być marmur bo ten surowiec nie sprawdzi się w naszej szerokości geograficznej - stwierdził prof. A. Strumiłło

- Ten pomnik nie może być przypisany do jednej parafii. To powinien być pomnik wszystkich suwalczan - skomentował to głosowanie Mieczysław Jurewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
Zgromadzeni członkowie komitetu nie rozstrzygnęli w jaki sposób zostanie wybrany projekt i jego wykonawca.

- Zaproponowanie wykonania pomnika jednemu ze znanych plastyków lub jednemu z suwalskich rzeźbiarzy będzie na pewno tańszym wyborem niż ogłaszanie konkursu. A efekt może być bardzo podobny. Na pewno musi to być dzieło sztuki - uważa A. Strumiłło.

Poparł go architekt Andrzej Szulc. Wójt gminy Suwałki Tadeusz Chałko zaoferował nieodpłatne przekazanie odpowiedniego granitowego głazu na pomnik. Prezydent Suwałk zaproponował aby pieniądze na wykonanie pomnika pochodziły ze zbiórki publicznej. Zostanie otwarte specjalne konto, na które będzie można wpłacać datki. Będą też ustawione skarbonki w miejscach publicznych, między innymi w budynku Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

- Proponuję aby zbiórka publiczna trwała do końca marca przyszłego roku. A pomnik Papieża Jana Pawła II może być odsłonięty w czerwcu przyszłego roku, w siódmą rocznicę pobytu Ojca Świętego na Suwalszczyźnie - zaproponował Józef Gajewski.

Prezydent Suwałk przypomniał, że komitet ma wciąż otwarty charakter i każdy może do niego przystąpić. W pierwszym spotkaniu komitetu uczestniczyło ponad 30 osób, które utworzyły dwa zespoły robocze: architektoniczno - budowlany i finansowo - organizacyjny. Zebrania zespołów wyznaczono na początek czerwca.mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach


Powrót - inne wieści