Suwalskie Wieści


Suwałki, 22 czerwca 2005 r.

"Obława augustowska" w SuwałkachJózef Gajewski, prezydent Suwałk wspólnie z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu "Ale czy o tym można mówić" o obławie augustowskiej nazywanej też obławą suwalską autorstwa Jacka Petryckiego. Film powstał w 1988 roku po ujawnieniu grobów w Rygoli. Autor filmu to jeden z najbardziej znanych polskich operatorów filmowych. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Agnieszką Holland ( "Aktorzy prowincjonalni", "Europa, Europa"), Krzysztofem Kieślowskim ("Trzy kolory"), Ryszardem Bugajskim ("Przesłuchanie"). Jacek Petrycki zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych m.in." Polska po zwycięstwie 89-95".

Projekcja filmu odbędzie się 28. czerwca 2005 roku o godzinie 1330 w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

W tym roku mija 60-ta rocznica obławy przeprowadzonej przez żołnierzy Armii Czerwonej na Suwalszczyźnie i Ziemi Augustowskiej. Z tej okazji 16 i 17 lipca 2005 roku w Gibach odbędą się uroczystości rocznicowe. Ich współorganizatorem jest Urząd Miejski w Suwałkach.

Według materiałów z archiwów litewskich, do których ostatnio dotarli pracownicy IPN - w obławie z czerwca i lipca 1945 roku zaginęło ponad 600 mieszkańców Suwalszczyzny i Ziemi Augustowskiej. Obławę przeprowadziły formacje sowieckie z 50 Armii wchodzącej w skład II Frontu Białoruskiego. Śledztwo prowadzone przez białostocki IPN ma wyjaśnić co stało się z zaginionymi w obławie. Najprawdopodobniej zostali zamordowani ale wciąż nie wiadomo gdzie są ich groby. Nieznane też są nazwiska osób bezpośrednio odpowiedzialnych za przeprowadzenie obławy sprzed 60 lat.mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach


Powrót - inne wieści