Suwalskie Wieści


Suwałki, 6 czerwca 2005 r.

Lotnicze Pogotowie RatunkoweJanusz Roguski, dyrektor SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Józef Gajewski, prezydent Suwałk otworzyli w Suwałkach szesnastą w kraju śmigłowcową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która zabezpieczać będzie mieszkańców Suwalszczyzny i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Teraz najbliższe takie bazy znajdują się w Białymstoku i Olsztynie. To efekt porozumienia podpisanego w marcu tego roku przez Prezydenta Suwałk i dyrektora SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Od 4. czerwca śmigłowiec ratunkowy Mi-2 pełni służbę w Suwałkach. Trzyosobowa załoga latającej karetki - lekarz, ratownik, pilot - w 3-4 minuty po zgłoszeniu jest gotowa do startu. Leczenie może rozpocząć od momentu przylotu śmigłowca do miejsca zdarzenia a także można szybko przetransportować chorego do najbliższego właściwego szpitalnego oddziału ratunkowego zgodnie z zasadą tzw. Złotej Godziny (pierwsza godzina po wypadku jest najważniejsza). Dotąd mieszkańcy Suwalszczyzny, Mazur czy Grajewa nie mieli szansy na otrzymanie pomocy zgodnie z obowiązującą w Polsce zasadą Złotej Godziny. Jak to ważne przekonaliśmy się przed rokiem, gdy nie udało się uratować odciętej stopy 5 - letniego Karolka z gminy Rutka Tartak tylko dlatego, że za późno dotarł do ośrodka w Trzebnicy.

Zostali już przeszkoleni ci (pracownicy placówek pogotowia ratunkowego , strażacy, ratownicy WOPR oraz Mazurskiej Służby Ratowniczej z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego), którzy będą współpracowali z suwalską bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szkolenie obejmowało zasady powiadamiania śmigłowcowego zespołu ratunkowego ,warunki niezbędne do szybkiego udzielenia pomocy osobom jej potrzebującym oraz zasady współpracy przy prowadzeniu akcji ratowniczej.

Za utworzeniem śmigłowcowej bazy ratownictwa medycznego w Suwałkach przemawia położenie tego miasta na skrzyżowaniu dróg z Unii Europejskiej do Rosji , Białorusi i Skandynawii, którymi rocznie przejeżdża kilka milionów ludzi. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ruch wzrósł kilkakrotnie. Z Suwałk blisko też nad jeziora augustowskie i mazurskie - miejsce wypoczynku milionów Polaków.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach stacjonuje na lotnisku, z którego korzystają członkowie suwalskiego Aeroklubu. Lotnisko , a które jako jedyne w regionie ma system pozwalający wykonywać na nowych śmigłowcach loty bez tzw. widoczności ziemi. W Suwałkach powstała baza śmigłowcowa, która spełni wymogi "Instrukcji użytkowania obszaru przystosowanego do startów i lądowań statków powietrznych". W przyszłości powstanie kosztem 2-3 milionów złotych docelowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Za utrzymanie śmigłowca i koszty akcji ratowniczych zapłaci SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numery telefoniczne do bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach:
stacjonarny - 562-11-00;
komórkowy - 609-128-211.
Śmigłowcowa baza ratownictwa to pierwszy krok ku budowie lotniska z prawdziwego zdarzenia w Suwałkach. W przyszłości może stać się zapleczem medycznym takiego lotniska.mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach


Powrót - inne wieści