Suwalskie Wieści


Suwałki, 23 czerwca 2005 r.

Defibrylator w SuwałkachSuwałki otrzymały defibrylator od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to urządzenie, które bardzo skutecznie może przywrócić normalna pracę serca osobie, która w wyniku wypadku lub innego zdarzenia ucierpiała i jej serce przestało bić. To element Programu Nauczania Pierwszej Pomocy prowadzonej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Suwałki za sprawą Kasi Pieklik znalazły się wśród pierwszych kilkunastu miast, do których trafi to urządzenie.

Defibrylator trafi do Urzędu Miejskiego w Suwałkach bo ideą tego programu jest umieszczanie tych urządzeń z dala od placówek medycznych, w miejscach dostępnych dwadzieścia cztery godziny na dobę, gdzie w danym mieście jest stosunkowo duży ruch. Tak aby w sytuacji nagłego zagrożenia życia jak najszybciej udzielić pomocy potrzebującemu. Zanim defibrylator trafi do Suwałk zostaną przeszkolone osoby, które będą te urządzenia obsługiwały. W USA defibrylatory są dostępne wszędzie w miejscach publicznych - na dworcach, hipermarketach, szkołach. Jak wykazały badania zdecydowanie poprawiło to skuteczność udzielania pierwszej pomocy. W Polsce WOŚP dopiero rozpoczyna akcję popularyzującą te urządzenia. Pierwsze defibrylatory trafią do : Warszawy ( m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego , Muzeum Narodowe), Krakowa, Kwidzynia,Łodzi, Kostrzynia, Tomic, Nowego Targu i Suwałk.

W następnym tygodniu zapadnie decyzja kiedy rozpocznie się szkolenie w Suwałkach osób zajmujących się obsługą defibrylatora.mb rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Suwałkach


Powrót - inne wieści