Suwalskie Wieści

SPORT

Na półmetku rozgrywek III ligi


Dobre złego początki.

     Dziewiąte miejsce beniaminka - Granicy Kętrzyn i aż piętnaste Wigier Suwałki to, przyznają kibice, znacznie mniej niż oczekiwano przed inauguracją rozgrywek III ligi. Początek rundy zdawał się potwierdzać nadzieje na niezłe występy. Ale im bliżej końca tym było gorzej.
Do podopiecznych Józefa Łobockiego trudno mieć pretensje za dziewiąte miejsce, ale można za brak zaangażowania w kilku spotkaniach, głupio tracone bramki i punkty. Wigry łumaczy fatalna postawa ... działaczy. O kłopotach finansowych klubu mówiono wiele, może za wiele. Z trudem, po wycofaniu się kandydata na sponsora, udało się dobrnąć do końca rundy, co w większej mierze jest zasługą trenera Henryka Śliwińskiego niż działaczy. Ci ostatni pokazali całkowity brak klasy i politycznej kultury na finiszu rozmów o fuzji z Jagiellonią Białystok. Nie chodzi o to, że wycofali się ze sfinalizowania umowy, ale o styl w jakim to zrobili. Wstyd i niesmak pozostają na długo.
Wracając do sportowego aspektu występu Wigier. Kłopoty z przygotowaniem do sezonu (bunt piłkarzy domagających się zaległych pieniędzy) i znaczne ubytki kadrowe sprawiły, że Henryk Śliwiński, który przejął zespół po Stefanie Liszewskim, mógł jedynie łatać dziury, a nie myśleć o budowie drużyny. Bo czy łatwo zastąpić ogranych, nie mając pieniędzy na pozyskanie nowych zawodników.

     Bogusław Michalewski, Artur Salamon, Andrzej Szyszk, Kamil Szarnecki, Mariusz Nadrowski, Jacek Żylak i Piotr Wojnowski - to tylko siedmiu ze znacznie dłuższej listy piłkarzy, których jesienią w Suwałkach zabrakło. Finał był taki, że na ostatni mecz do Kościerzyny Wigry nie pojechały. Na zbiórce, z czterema juniorami, pojawiło się raptem ... 11 zawodników. W ten sposób Wigry stały się jedyną w III lidze drużyną, która oddała punkty bez walki.


Dwugłos trenerów

     O ocenę poziomu rozgrywek poprosiliśmy trenerów drużyn: Józef Łobocki (Granica) - Poziom ogólny w naszej grupie wysoki, zwłaszcza wśród pierwszych 10-12 drużyn. Tu każdy może wygrać z każdym. Słabsza końcowa szóstka. Szkoda, że właśnie w niej znalazły się po tej rundzie Wigry. Na tym tle, jako beniaminek zaprezentowaliśmy się, zwłaszcza w pierwszej części rundy, zupełnie przyzwoicie. Liczyłem na miejsce 6-8, jest dziewiąte. Gdybym miał do dyspozycji pełny skład bylibyśmy w czołówce. Henryk Śliwiński (Wigry) - Poziom chyba nieco niższy niż przed rokiem. Nie ma już zdecydowanego lidera. Różnice punktowe widoczne w tabeli nie odzwierciedlają różnic poziomu prezentowanego przez drużyny. Tu każdy może wygrać z każdym. Zakładaliśmy, że grając tylko bez Michalewskeigo i Salamona zajmiemy miejsce 9-10. Nie udało się jednak dotrwać do końca w składzie, w jakim zaczynaliśmy. Szczególnie mocno odczuliśmy odejście do Perto Płock Kamila, Piotra i Andrzeja. Zabrakło pieniędzy na następców, przyszły kolejne problemy z karami za kartki, kontuzje i zaczęliśmy spadać w dół tabeli. Szkoda trochę głupio straconych punktów w meczach zremisowanych z drużynami z dołu tabeli. W kilku pojedynkach zaprezentowaliśmy jednak grę, jakiej nie można się wstydzić. Przegrane 0:1 z Okęciem czy Dolcanem, kiedy traciliśmy gole po rzutach karnych, 1:2 z Bałtykiem - ujmy nie przynoszą. Nie stać nas było na podobną grę we wszystkich meczach. Trochę sił zabrały chłopcom bardzo udane mecze w Pucharze Polski.
Przypomnijmy, że Wigry po remisie 0:0, w rzutach karnych wygrały 4:2 z II-ligowym Jeziorakiem Iława i po bezbramkowym remisie przegrały w rzutach karnych 2:4 z I-ligowym Petro Płock. To po tym spotkaniu do Płocka pojechali Szarnecki, Szyszko i Wojnowski. Dwaj pierwsi zostają w Płocku do końca sezonu. Szarnecki zadebiutował w barwach Petro w Pucharze Polski (gol w meczu z Rakowem) i I-lidze. Szyszko jest już trzecim bramkarzem, ale szansy gry w pierwszym zespole jeszcze nie otrzymał. Piotr Wojnowski grał jesienią w rezerwach Petry występujących w IV lidze. Po zakończeniu rundy podziękowano mu za dalszą współpracę i odesłano do domu. Wiosną zagra, jak twierdzą niektóre media, w barwach Jagiellonii.


Statystyki

     W rundzie jesiennej rozegrano 152 mecze, jeden - Polonia II Warszawa - Dolcan Ząbki przełożono na wiosnę 2000 roku. Strzelono w nich 369 goli, co daje średnią 2,42 na jeden mecz. A tak strzelali III-ligowcy w poszczególnych kolejkach:

32 - VII
28 - XV
23 - IV,IX, XIV
22 - I, III, VI, XIII
21 - V, X, XII
19 - VIII
18 - XVI i XVII
17 - II
16 - XI


Gospodarze - goście

     W końcowym bilansie rundy jesiennej zdecydownaie lepsi są gospdoarze, którzy wygrali 81 spotkań, 33 zremsiowali i 38 przegrali, strzelili 234 gole, a starcili 135. Złożył się na to następujcy bilans:

I kolejka - 3 - 4 - 2 i 13:9 w bramkach
II - 6 - 1 - 2 i 12:5
III - 4 - 0 - 5 i 11:11
IV - 3 - 2 - 4 i 11:12
V - 7 - 2 - 0 i 16:5
VI - 3 - 3 - 3 i 10:12
VII - 7 - 0 - 2 i 20:12
VIII - 4 - 4 - 1 i 13:6
IX - 4 - 2 - 3 i 14:9
X - 8 - 0 - 1 i 19:3
XI - 6 - 2 - 1 i 11:5
XII - 6 - 3 - 0 i 18:3
XIII - 3 - 2 - 4 i 11:11
XIV - 4 - 3 - 2 i 15:8
XV - 4 - 1 - 4 i 15:13
XVI - 5 - 3 - 1 i 13:5
XVII - 4 - 1 - 3 i 12:6


Naj...

     Najwięcej goli - 32 - zdobyli piłkarze Baltyku Gdynia, o jednego mniej Gwardii Warszawa, a o dwa - Kaszubii Kościerzyna (27 plus 3:0 vo z Wigrami).
Wigry z 19 zdobytymi golami plasują się na miejscu 12, a Granica z 17 na 13-14 wspólnie z Legią II Warszawa.
Najmniej goli - 8 ma na swoim koncie Polonia II Warszawa, 11 - Elana Toruń, a 12 - Pogoń Lębork.
Najwięcej goli puścili bramkarze Elany - 43, Goplanii Inowrocław - 31 i Polonii II - 28;
najmniej - Okęcia - 6, Dplcanu - 11 i Legii II -13.
Wigry (bronili Andrzej Szyszko i Karol Śliwiński) - 22 (19 plus 0:3 vo z Kaszubi ), a Granicy (Kaczor) - 25.
Na własnym boisku ani jednego gola nie stracili piłkarze Okęcia, a strzelili rywalom 16.
Najskuteczniejsi u siebie: 21 - Dolcan i Bałtyk, na wyjeżdzie - 16 - Kaszubia;
Najmniej goli zdobyli: u siebie - 3 - Polonia II, na wyjeżdzie - 3 - Sparta.
Najwięcej stracili: u siebie - 22 - Elana, na wyjeżdzie - 21 - Elana; najmniej u siebie - 0 - Okęcie, na wyjeżdzie - 6 - Okęcie;
Najwięcej zwycięstw na własnym boisku 8 - Dolcan, na wyjeżdzie 5 - Kaszubia i Gwardia.
Najmniej zwycięstw u siebie - 1 - Polonia II, Elana, na wyjeżdzie - 0 - Wigry, Pogoń, Elana.
Najwięcej remisów: u siebie - 3 - Legia II, Zatoka, Chemik, Arka, Wigry, Pogoń, na wyjeżdzie - 4 - Chemik, Arka. Najmniej remisów u siebie - 0 - Dolcan i Elana; na wyjeżdzie - 0 - Gwardia. Najwięcej porażek u siebie - 7 - Elana, na wyjeżdzie - 7 - Polonia II.
Najpopularniejszy wynik to 1:0, którym zakończy ły si ę aż 32 spotkania (niemal co piąte).

Pozostałe wyniki to: 22 - 2:1, 19 - 2:0, 16 - 0:0, 3:0, 11 - 1:1, 10 - 3:1, 7 - 4:0, 6 - 4:1, 5 - 2:2, 2 - 5:0, 3:2, 1 - 3:3, 5:1, 4:3, 4:3.
Najwyższe zwycięstwa: 5:0 MKS Mława - Pogoń (IX kolejka) i Bałtyk - Elana (XII).
Najwięcej bramek w jednym meczu: 7 - Bałtyk - Legia II 3:4 (VI kolejka), 6 - Gwardia - Mława 3:3 (I), Gwardia - Kaszubia 2:4 i Elana - Chemik 1:5 (VII).

Kartki

Piłkarze naszych drużyn (Granica i Wigry) zostali ukarani trzema czerwonymi (Wigry) kartkami i 39 żółtymi (13 Granica, 26 Wigry). Czerwone kartki: 1 - Bartosiak, Dębkowski, Omilianowicz (Wigry) Żółte:6 - Kościuch (Wigry)5 - Wincel (Granica)4 - Dębkowski (Wigry) 3 - Kropiwnicki, Siłkowksi (Wigry) 2 - Omilianowicz, Bartosiak (Wigry), Błażejewski(Granica), D. Lubieniecki (Granica - obie w barwach IV-ligowej Mrągowii) 1 - Wyszyński, Wojnowski, Żylak, Czereszewski, Spura, Rukściński (Wigry), Kaczor, Jałoszewski, Dziadko, Bicki, Kłosowski, Chajewski (Granica)

Zdobyte - stracone

Z 25 piłkarzy, którzy wystąpili w barwach Wigier, na listę strzelców wpisało się 9, jeden gol dla suwalczan padł ze strzału samobójczego, a z 17 z Granicy - 7.
Nasi egzekwowali w sumie 5 rzutów karnych (2 - Wigry, 3 - Granica), tyleż rywale (4 - Wigier, 1 - Granicy). Bramkarzy rywali pokonali: 4 - Kościuch, Szarnecki (Wigry), Machniak, Kłosowski (Granica) 3 - Romanowski (Granica) 2 - Wojnowski, Omilianowicz, Kropiwnicki (Wigry), Stryżko, Jałoszewski (Granica) 1 - Nadrowski, Dębkowski, Rukściński, Siłkowski (Wigry), Wincel, D. Lubieniecki (Granica) samobójcze - 1 (dla Wigier).


TadeuszMoćkun - Gazeta WspółczesnaPowrót - inne wieści