Suwalskie Wieści

Ulotne chwile dnia codziennego w obrazach

Magiczne kadry

Od kilku dni w Galerii Fotografii przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach czynna jest wystawa fotografii Bogdana Pieklika pt. "Reportaż".

Wystawa
Autor:
B.Opanowski

 
     "Fotografia Bogdana Pieklika to zatrzymane w kadrze ulotne chwile dnia codziennego i nie tylko. (...) Sztuką jest skierować obiektyw we właściwym kierunku i w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki. Jeżeli do tego dodamy wrażliwą duszę, wyobraźnię - otrzymamy małe dzieło sztuki" - o wystawie napisał Marek Zborowski Weychman.
I rzeczywiście. Patrząc na kilkadziesiąt kolorowych fotografii, jeszcze raz przeżywa się najważniejsze wydarzenia z minionego roku. Od zaćmienia Słońca, poprzez wizytę Jana Pawła II. Są ludzie i natura, bez której człowiek nic by nie znaczył.
- Wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia wykonałem na potrzeby prasy. Wiele z nich pokazuje jednak po raz pierwszy - mówi Bogdan Peiklik, którego zdjęcia znają również czytelnicy naszej gazety. - Co roku wykonuję 1 - 1,2 tys. zdjęć i tak od prawie 30 lat. W archiwum mam dziś ponad 20 tys. zdjęć i ok. 3 tys. negatywów. Z aparatem obserwowałem najważniejsze wydarzenia w dziejach Suwałk, Suwalszczyzny i Mazur. Utrwalałem na filmie wydarzenia i ludzi. Mam np. zdjęcie z wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę od. Północ, czego dokonywał Edward Gierek. Ale mam też wizytę kandydata na prezydenta RP Lecha Wałęsy. Myślę o następnej wystawie 25 lat istnienia województwa suwalskiego. Ale to w przyszłym roku.

Wystawa
Autor:
B.Opanowski

 
     Bogdan Pieklik nie miał szczęścia do prezentowania swoich prac w Suwałkach. Wystawiał m.in. w Kownie, Wilnie czy Nowym Jorku. Dopiero teraz, po zmianie dyrekcji w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki jego prace trafiły do galerii fotografii.

     "Zatrzymane kadry prezentują moje osobiste spostrzeżenia. (...) Myślę, że będzie to przydatny materiał dla potomnych" - napisał w katalogu wystawy jej autor.

Wystawa "Reportaż" czynna będzie do końca marca br. Trzeba obejrzeć.
TadeuszMoćkun - Gazeta Współczesna
Fot. Bogdan OpanowskiPowrót - inne wieści