Suwalskie Wieści


Suwałki, 27 kwietnia 2005 r.

KANAŁ AUGUSTOWSKIPrzebojem tego sezonu turystycznego może stać się kanał augustowski, a to za sprawą przejścia granicznego na Białoruś na śluzie Kurzyniec nieopodal miejscowości Rudawka w Puszczy Augustowskiej. Spływy kajakowe Czarną Hańczą tradycyjnie płynęły do Rygola i dalej do Mikaszówki by następnie dotrzeć do Augustowa.

Teraz przed wodniakami stać będzie jeszcze wizja płynięcia na Białoruś do Grodna pod prąd i na Litwę np. do Druskiennik.
Informacja - płynąc Czarną Hańczą za stanicą Jałowy Róg, zostawiamy po lewej stronie most nad rzeką Szlamicą (też płynącą na Białoruś), płyniemy w kierunku drugiego mostu w miejscowości Rygol, nie płyniemy w prawo do Mikaszówki tylko w lewo przez śluzy Tartak, Kudrynki (przenoska - śluza jest remontowana) do śluzy Kurzyniec (tu też przenoska i odprawa graniczna o warunkach płynięcia na teren Białorusi i Litwy poinformuję za kilka dni).

Na granicznej śluzie Kurzyniec od 30 kwietnia br. uruchomione będzie przejście graniczne dla kajakarzy czynne w godzinach 8 - 1800.

Miłośnicy spływów kajakowych będą mogli płynąć po wykupieniu wizy na teren Białorusi. Opłaty prawdopodobnie to ok. 6 $ wiza normalna, 11 $ ekspresowa i opłaty klimatyczne ok. 3 $. Założenia są takie, że grupy kajakarzy będą musiały wcześniej zgłaszać do instytucji zajmujących się obsługą spływów listę uczestników z fotografiami, datę płynięcia oraz miejsce zakończenia spływu. W dniu dzisiejszym zrobiłem z przyjaciółmi rekonesans do "bramy wjazdowej na Białoruś"  granicznej śluzy Kurzyniec i prezentuję kilka fotografii.Bogdan Pieklik
fot. Bogdan Pieklik


Powrót - inne wieści