Suwalskie Wieści


Suwałki, 30 lipca 2003 r.

"IV FILHARMONIA aukso"

"IV FILHARMONIA aukso - Wigry 2003" 1 - 10 sierpnia 2003 r.


Idea

"FILHARMONIA aukso" to unikalny festiwal muzyczny opierający się wykonawczo na jednej z najlepszych i najmłodszych orkiestr kameralnych w Polsce - AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami jazzu w Polsce. W ten sposób buduje swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej punktów stycznych świata klasyki i jazzu na najwyższym artystycznym poziomie.

Honorowy Patronat nad "IV FILHARMONIĄ aukso" objął Minister Kultury Rzeczypospolitej - Pan Waldemar Dąbrowski oraz Prezydent Miasta Suwałki - Pan Józef Gajewski.

Od roku 2000 odbyły się trzy edycje "FILHARMONII". Orkiestra towarzyszyła wspaniałym solistom. Zaproszenie dyrygenta i Dyrektora Artystycznego orkiestry - Marka Mosia oraz Dyrektora Festiwalu - Justyny Rekść-Raubo przyjęła dotychczas czołówka artystów polskich: skrzypkowie - Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Michał Urbaniak, śpiewaczka Olga Pasiecznik, wiolonczelista Andrzej Bauer, gitarzysta Waldemar Gromolak i pianista Janusz Olejniczak. Jeden z wieczorów "II FILHARMONII aukso" został zarejestrowany i retransmitowany przez POLSKIE RADIO. Co roku występy podsumowujące wspólną pracę muzyków są przyjmowane entuzjastycznie przez liczną publiczność, co jest głównym powodem powiększania zasięgu "FILHARMONII" (nadal wiążąc Festiwal centralnie z Wigrami i Suwałkami). W 2003 roku koncerty zaplanowano w Wigrach, Sejnach, Suwałkach oraz w Augustowie.

Wykonawcy, program

Mając na celu utrzymanie najwyższego poziomu artystycznego, do udziału w "IV FILHARMONII aukso" zostali zaproszeni m.in.: Jadwiga Rappé (alt), Andrzej Bauer i Bartosz Koziak (wiolonczela), Grzegorz Krawiec (gitara) oraz legendarny już - Tomasz Stańko (trąbka). Programy koncertów zostały skomponowane pod kątem miejscowej i sezonowej publiczności. Wśród utworów barokowych i klasycznych (Koncert na dwie wiolonczele i orkiestrę Antonio Vivaldiego, Divertimenta Wolfganga Amadeusza Mozarta) i romantycznych (Souvenir de Florance Piotra Czajkowskiego) nie zabraknie oczywiście miejsca dla nowszej twórczości. Usłyszeć będzie można m.in. słynne "Grand Tango" Astora Piazzolli czy "Tell Her You Saw Me" Pata Metheny, a także oryginalne ballady autorstwa Tomasza Stańko oraz Antonio Carlosa Jobima. Te ostatnie zostaną zaprezentowane w trakcie koncertu łączącego jazz i klasyczne instrumentarium, z udziałem Tomasza Stańko. Soliście oprócz orkiestry smyczkowej towarzyszyć będą młodzi adepci jazzu: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) .

Promocja młodych, edukacja artystyczna

Równoległym nurtem są warsztaty, spotkania i zajęcia edukacyjne adresowane do młodzieży z Suwalszczyzny i Podlasia. Wyłonieni w wyniku współpracy Fundacji ze szkołami muzycznymi i twórczym środowiskiem lokalnym młodzi adepci sztuki oraz ich pedagodzy spotykają się z zaproszonymi artystami. Wspólną pracę warsztatową podsumowuje koncert o charakterze promocyjnym, włączony w kalendarz wydarzeń festiwalowych.

Organizacja

Festiwal jest zorganizowany przez "FUNDACJĘ MUZYKI aukso" z Warszawy i odbywa się dzięki współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach oraz Urzędem Miejskim w Suwałkach, Augustowie, a także instytucjami kulturalnymi (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury) oraz dzięki wsparciu lokalnych firm. Sponsorem Festiwalu jest Bank PEKAO S.A. W poszczególne koncerty zaangażowane są także: Starostwo Powiatowe w Suwałkach i w Sejnach. Koncertom towarzyszą druki reklamowe: transparenty, banery, plakaty, ulotki, programy, zaproszenia imienne oraz spoty reklamowe i zapowiedzi kolejnych wydarzeń festiwalowych emitowane przez Patronów medialnych (ogólnopolskie POLSKIE RADIO, POLSKIE RADIO BIAŁYSTOK, TV Suwałki INTRA, Tygodnik Suwalski, Gazeta Współczesna). Centrum organizacyjne podczas Festiwalu znajduje się w Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

IV FILHARMONIA aukso - Wigry 2003 1 - 10 sierpnia 2003Aleksandra Kielan

Powrót - inne wieści