Suwalskie Wieści

TYRYSTYKAXXVI LAT KLUBU TURYSTYCZNEGO "ABT2Z" 1974 - 2000 r.


    Ten szlak poprostu trzeba przepłynąć - ostatnio płynęliśmy razem Krutynią w 1985 roku. Więc zabieramy swoje dzieci i wyruszmy na szlak młodości.

    Rzeka KRUTYŃ. O szlaku, wodnym określanym mianem najpiękniejszy w Polsce pisał Igor Newerli, Konstanty Ildefons Gałczyński, Melchior Wańkowicz. Najwcześniej bo już w latach 30 XIX wieku piękno Krutyni odkryli potomkowie Filipa Pustowiata, czyli rosyjscy filiponi, którzy tu właśnie, we wsi Wojnowo nad jez. Duś się osiedlili. Spływ Krutynią to spotkanie z "odurzającą" przyrodą, urokliwych jezior - Lampasz, Dłużec, Białe, Zyzdrój, Zdrużno, Mokre, Bełdany, Nidzkie oraz piękno puszczy Piskiej. Cały szlak ma ponad 100 km. My z racji czasu i dzieci będziemy płynąć odcinek najpiękniejszy, bardzo łatwy do pokonania (ok 10 km dziennie), ale nie pozbawiony utrudnień i atrakcji. Zapraszam więc wszystkich na Krutynię.

Komandor Spływu Agnieszka Nikiel
Z-ca Komandora Marek Kowalski


ZAPROSZENIE na SPŁYW KAJAKOWY

rzeką Krutynią 22 - 25 czerwca 2000 r.


22 czerwca 2000 r. / czwartek/- Boże Ciało Początek Spływu
godz. 9 - 12.00 (zakwaterowanie w Ośrodku Wodnym PTTK) Miejsce spotkania STANICA WODNA PTTK Spychowo
UWAGA! nalepszy dojazd z:
* Warszawy - Ostrołęka - Myszyniec - Rozogi- w Rozogach skręcamy na Spychowo
* Olsztyna - Mrągowo - Piecki - Stare Kiełbonki - Spychowo
* Suwałk - Ełk - Pisz - Ruciane Nida - Zgon - Spychowo
* Białegostoku - Grajewo - Szczuczyn - Biała Piska - Pisz - Ruciane Nida - (Kierunek Szczytno) Zgon - Spychowo
* Łomży - Kolno - Pisz - Ruciane Nida - (Kierunek Szczytno) Zgon - Spychowo
godz. 12.00- zbiorowy przejazd MIKROBUSEM ze Spychowa do SW PTTK Bieńki nad. jez. Białe
godz. 13.00- wypłynięcie na trasę Bieńki - Babięta - odcinek 10 km Wypływamy z jez. Białego na rzekę Dąbrówkę ok. 1,5 km, która uchodzi do jez. Gant (pow. 0,78 km2, gł. 26 m, dł. jez. 3 km). Po przepłynięciu jez. Gant wpływamy na rzekę Babięcka Struga (dł. rzeki 2,5 km). Na obu brzegach wieś Babięta, 500 m przed wsią pięknie położona bardzo ładna Stanica Wodna PTTK Babięta. My płyniemy dalej do mostu na trasie Mragowo - Szczytno. Godz. 17.00 kajaki lub kanu na brzeg i wracamy mikrobusem do SW PTTK Spychowo.
godz. 19.30- ognisko turystyczne przygotuje Agnieszka i Wiktor Nikiel. Konkurs turystyczno-krajoznawczy "Co zapamiętałem z trasy spływu" - udział biorą dzieci konkurs przygotuje Danniel Banach.
23 czerwca 2000 r. /piątek/
godz. 10 - zbiorowy wyjazd do Babięt (spływ rozpoczynamy w tym samym miejscu co kończyliśmy poprzedniego dnia).
godz. 11.00 - wypłynięcie na trasę Babięta - Spychowo - odcinek 13,5 km. Kajaki lub Kanu - wodujemy za tamą młyńską. Z Babięckiej Strugi wpływamy do północnej części rynnowego jez. Zyzdrój Wielki (pow. 2,1 km2, gł. 14,5 m), które wraz z kolejnym jez. Zyzdrój Mały (pow. 0,5 km2) ciągnie się na przestrzeni 6 km. Przed południowym krańcem jez. Zyzdrój Mały kierujemy się w lewo do małej zatoki, dopływamy do nieczynnej śluzy i tu czeka nas niespodzianka kajaki przenosimy (z prawej strony) ok. 100 m. Dalej płyniemy szerokimi wodami Spychowskiej Strugi (Krutyni) po 2,5 km (przed wpłynięciem na jez. Spychowskie) na lewym brzegu położona jest Stanica Wodna PTTK Spychowo. godz.16.00 - jesteśmy na miejscu.
godz. 19.00 - - ognisko turystyczne (przygotuje Daniel i Dawid Banach) - Rodzinny konkurs "Co zapamiętałem z trasy" (punkty zdobyte poprzedniego dnia przez dzieci dodane będą do dzisiejszego konkursu rodzinnego). kon. przygotuje Tomek Nikiel.
24 czerwca 2000 r. /sobota/ Spychowo - Zgon - odcinek 11 km.
godz. 9.00- wypłynięcie na trasę Spychowo - Zgon. Wpływamy na jez. Spychowskie (pow. 0,5 km2) skręcamy od razu w lewo i po 1 km osiągamy wypływ dalszego, liczącego 5 km, odcinka Spychowskiej Strugi. * UWAGA! Przy wypływie pod mostem drogowym rzeka staje się niebezpiecznie rwąca. Kajaki najlepiej przeprowadzić. Po przeszło 2 km mijamy z prawej strony krótki odpływ małego jez. Kierwik (pow. 0,6 km2) - kto chce może wpłynąć na jezioro i ponownie wrócić na szlak Krutyni. Następne 3 km płyniemy rzeką do jez. Zdrużno (pow. 2,3 km2, gł. 18 m,) tu kierujemy się w prawo (trzciny) ku wschodniej zatoce jeziora. Po przepłynięciu 1 km wpływamy na jez. Uplik (pow. 0,63 km2, dł. 3 km). Jest to jedno z najpiękniejszych jezior tego szlaku. Na prawym brzegu rezerwat Czapli Siwej "Ławny Lasek". Płyniemy otoczeni ścianą wysokopiennych lasów Puszczy Piskiej. Przy Północnym krańcu jeziora skręcamy w prawo. Dopływamy do mostu drogowego (Zgon - Stare Kiełbonki) * UWAGA! przenoska. Dalej jez. Mokre (pow. 8,41 km2, gł. 51 m. Od tego miejsca już cały czas na szlaku Krutyni jest Mazurski Park Krajobrazowy, w którym obowiązują szczegółowe przepisy ochrony przyrody. My wyciągamy kajaki na ląd i jest godz. 13.00 Wracamy mikrobusem do Spychowa.
godz. 19.00- ognisko turystyczne (przygotuje Natalka Niedbała, Tomek Niedbała i Adaś Lutka). Podsumowanie konkursu "Co zapamiętałem ze spływu" - wręczenie pucharu komandora spływu.
25 czerwca 2000 r. /niedziela/ Zgon - Krutyń - odcinek 10 km
godz. 10.00- wyjeżdzmy własnymi samochodami do miejscowości Krutyń. Zostawiamy samochody w Stanicy Wodnej PTTK. Mikrobusem wracamy do Zgonu nad jez. Mokre nieopodal rez. Sosna Królewska.
godz. 12.00- rozpoczynamy spływ na jez. Mokrym w okolicach rezerwatu "Sosna Królewska". Płyniemy jeziorem Mokrym na północ ok. 6 km i w odległości ok. 1 km od północnego krańca jeziora, z prawej strony znajduje się lejkowata zatoka zakończona zastawką (zazwyczaj zamknięta). Przenosimy kajaki prawym brzegiem ok. 20 m. Wpływamy od południa na śródleśne jez. Krutyńskie (pow. 0,57 km2, dł. 2,3 km). We wschodniej części jeziora Krutyńskiego - wypływ rzeki Krutyni. Rzeka płynie w głębokim wąwozie o zalesionych brzegach, najładniejszy odcinek szlaku. Po przepłynięciu 2 km, na lewym brzegu wieś Krutyń i Stanica Wodna PTTK.
Jest godz. 16.00 KONIEC SPŁYWU


Wręcznie Nagrody głównej - KOMANDORÓW

dla "NAJWSZECHSTRONIEJSZEJ RODZINY"

NOCLEGI:
 • można zamówić pokoje w budynku
 • można zamówić w domkach campingowych
 • można zarezerwować miejsce pod namiot

  WYŻYWIENIE:
 • we własnym zakresie
 • można będzie wykupić w Stanicach PTTK

  * UWAGA! możemy płynąć i nocować codziennie na innej stanicy (nie wracać do Spychowa).

  tel. kontaktowe:
  Wiesław Nikiel (087) 4234296 (dom). 4232234 (praca)
  Józef Banach (087) 4232036
  Bogdan Pieklik (087) 5653333(praca) 5671311 (dom)

  BogdanPieklik


  Powrót - inne wieści